Kara-Dag (czyli dosłownie Czarna Góra) jest pasmem górskim położonym w południowej części Gór Krymskich.
Teren ten w ukraińskiej terminologii nosi nazwę „zapowiednika”, który stanowi najwyższą formę ochrony środowiska naturalnego na Ukrainie (odpowiednik naszego parku narodowego). Na całym Krymie takich zapowiedników jest 6. Chroni się w nich całość środowiska przyrodniczego: obowiązuje ochrona ścisła, maksymalnie ograniczona jest ingerencja człowieka, prowadzi się działalność naukowo – badawczą.
Wejście na 8 – kilometrową trasę po rezerwacie odbywa się tylko z przewodnikiem i jest poprzedzone zwiedzaniem muzeum, w którym można zobaczyć m. in. osławioną czarną wdowę (Latrodectus tredecimquttatus). Ponadto istnieje lokalna wystawa minerałów występujących nie tylko na Krymie, ale i całej Ukrainie, np. róże gipsowe, markasyt z paragenezą getytu, glinki montmorynitowa, liczne zeolity oraz najbardziej charakterystyczny dla tego rejonu sardolit.
Kara-Dag to obszar nie tylko niezwykły pod względem krajobrazowym i geologicznym, to także teren o wysokiej różnorodności biologicznej, o czym świadczą te liczby:flora Kara Dag liczy 1184 gatunków roślin wyższych, Flora Krymu liczy ok. 2269 gatunków, flora Polski liczy ok. 2400 gatunków
Ponadto występuje tu bardzo dużo gatunków reliktowych, m.in. pistacja, która jest reliktem okresu preplejstoceńskiego. Pistacja przyjęła ciekawą strategię ochrony przed przegrzaniem, mianowicie jej liście odbijają nadmiar promieni słonecznych. W dotyku liść wydaje się nieco chłodniejszy niż rozpalone słońcem powietrze.
Obszar ten cechuje się także bardzo wysokim stopniem endemizmu, co również wynika z położenia tego regionu – izolowana wyspa z jednej strony otoczona morzem, z drugiej stepem. Przykładem endemitów jest m.in. głóg wieloowocowy.
W obrębie Kara-Dag znajdują się cztery główne wzniesienia: Kok-Kaja, Magnetyczny Grzbiet (znany z anomalii magnetycznych opisywanych już w 1924 r.), i Karagacz ( będące częścią tzw. Grzbietu Brzeżnego), oraz rozdzielający je skalisty masyw Hoba Tepe (Grzbiet Pieczar).