Geoblog.pl    surykatki    Podróże    Rumunia 2005    ... witaj Rumunio !!!
Zwiń mapę
2005
19
lip

... witaj Rumunio !!!

 
Rumunia
Rumunia, Satu Mare
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 244 km
 
Rumunia to kraj tak wielobarwny i kontrastowy, że trudno w kilku słowach ująć jej piękno. Istnieje tu wiele miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć. Można wybrać się na randkę z Drakulą w Branie, obejrzeć orientalne zabytki Dobrudży, odwiedzić polskie wioski na Bukowinie. Czy wreszcie wybrać się na górską włóczęgę w Alpy Transylwańskie, Góry Rodniańskie, czy też Apuseni, wyprawę przez które serdecznie polecamy.

Słowem wstępu: językiem urzędowym Rumuni jest rumuński, przy czym używa się ponadto języka węgierskiego oraz romskiego. Stolicą kraju jest Bukareszt położony w południowo-wschodniej części kraju. Powierzchnia kraju wynosi 237,4 tyś. km 2 i zamieszkuje ją blisko 22 mln obywateli, głównie Rumuni, Węgrowie oraz Romowie. Religią dominującą jest prawosławie, nieznaczny procent stanowi protestantyzm oraz katolicyzm. Jednostką monetarną jest lej. Najwyższym szczytem jest Moldovenau o wysokości 2544 m n.p.m.. Znajduje się on w Karpatach Południowych w Górach Fogaraskich, tzw. Fogaraszach.
Nazwa Karpaty pochodzi najprawdopodobniej od nazwy dackiego plemienia Karpian, żyjących w pierwszym tysiącleciu naszej ery na terenie Karpat Wschodnich, wymienia ją Ptolemeusz w II wieku n.e. (w postaci Karpates Oros). Być może nazwa ta wywodzi się od indoeuropejskiego słowa korpata, które oznacza góra lub skała. W Polsce po raz pierwszy użył nazwy Karpaty Stanisław Staszic w XIX wieku w dziele O ziemiorództwie Karpatów i innych gór i równin Polski (1815).

Karpaty wchodzą w skład alpejskiego systemu górskiego. Zajmują one powierzchnię 190 tys. km² i tym samym stanowią drugi po Alpach łańcuch górski Europy.

Od Alp oddzielone są w okolicach Bratysławy doliną Dunaju. Stąd ciągną się blisko 1500-kilometrowym łukiem, który odgina się w kierunku północno-wschodnim, otaczając Kotlinę Panońską i Wyżynę Transylwańską. Od Gór Wschodnioserbskich oddzielone są ponownie doliną Dunaju (w okolicach rumuńskiego miasta Orşova) – odcinek ten nosi nazwę Żelaznych Wrót. Brama Morawska w Czechach oddziela Karpaty od Sudetów.

Szerokość łańcucha karpackiego jest zróżnicowana i wynosi od 100 do 500 km. Największa szerokość odpowiada najwyższym szczytom – Gerlachowi (2655 m n.p.m.) w Tatrach słowackich oraz Moldoveanu (2543 m n.p.m.) w Karpatach Południowych.
Karpaty nie stanowią jednego nieprzerwanego łańcucha górskiego, ale raczej składają się z wielu wyróżniających się pod względem geologicznym i orograficznym pasm górskich. Różnorodność krajobrazów jest porównywalna z Alpami. Jednocześnie góry te rzadko osiągają wysokości powyżej 2500 m n.p.m., dlatego nie można tu znaleźć tak wyraźnej polodowcowej rzeźby wysokogórskiej.

W Rumunii znajduje się 55% wielkiego łańcucha karpackiego, który przybiera tu postać ogromnego „nosa”, zwróconego swym czubkiem na wschód. Wydziela się tu Karpaty Południowe, Wschodnie oraz Zachodniorumuńskie.
Góry te zdumiewają swoją różnorodnością krajobrazów.
Karpaty Południowe przypominają swoim charakterem zarówno tatrzańskie olbrzymy, jak i bezkresne połoniny przywodzące na myśl Tatry Zachodnie lub Bieszczady. Karpaty Wschodnie przypominają przede wszystkim nasze Beskidy.
Natomiast w Górach Zachodniorumuńskich znajdziemy zarówno krajobrazy Tatr Zachodnich, jak i Bieszczadzkich - miejsce idealne do wędrówek - skaliste wierzchołki, wielokilometrowe połoniny, wspaniałe pejzaże, pasterze ze swymi stadami owiec i koni, jak również widoki jakby rodem z Pienin.
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (1)
  • zdjęcie
Komentarze (0)
DODAJ KOMENTARZ
 
zwiedzili 12% świata (24 państwa)
Zasoby: 316 wpisów316 23 komentarze23 1196 zdjęć1196 31 plików multimedialnych31
 
Nasze podróżewięcej
15.07.2010 - 15.08.2010
 
 
24.04.2010 - 03.05.2010
 
 
27.12.2009 - 03.01.2010