Masyw Cztyrdahu, którego najwyższa kulminacja osiąga 1525 m n.p.m. od wieku wzbudzał zainteresowanie mieszkańców Krymu. Wybitna i oryginalna w kształcie góra wyraźnie wyodrębnia się w głównej grzędzie gór krymskich. Widziana z różnych stron wygląda jak stół. W tłumaczeniu z języka tatarskiego Czatyrdah oznacza „namiot góra”.
Rzeźba masywu, zbudowanego z masywnych wapieni górnojurajskich, charakteryzuje się iście krasowym charakterem i niemal w całości góra ta pocięta jest licznymi systemami jaskiniowymi. Dodatkowo, obserwuje się tu bardzo dobrze rozwinięty kras powierzchniowy: leje, żłobki, żebra krasowe. Największą w masywie Czatyrdahu jest Jaskinia Marmurowa o długości 2050 m.
Idąc w kierunku szczytu obserwować możemy zmieniającą się roślinność Gór Krymskich. Partie gór w przedziale wysokości 250-300 porastają lasy jałowcowo-dębowe, do ok. 300 do 500 m lasy z dominacją sosny krymskiej, od 500 do 1300 buczyny. Szczytowe golizny były natomiast wykorzystywane przez tatarów jako letnie pastwiska, tzw. jajły, które porastają suche murawy, łąki oraz roślinność skał i rumoszy skalnych.
W rejonie Czatyrdahu występuje ponad 500 gatunków roślin, z których 60 to endemity.