Nieopodal Bakczysaraju znajduje się kolejny zabytek Krymu - jaskiniowe skalne miasto Czufut-Kale.
W drodze na szczyt, gdzie znajduje się twierdza Czufut kale, zwiedzić można wykuty częściowo w skale "Uspieński Monastyr" - prawosławny klasztor, zbudowany ok. IX.
Czufut Kale - to jedno z charakterystycznych dla Krymu skalnych miast, gdzie ludzie mieszkali w wykutych w skale wapiennej pieczarach lub domach. Początki Czufut Kale, posadowionej na szczycie góry stołowej twierdzy, sięgają VI wieku lub wg niektórych X-XII w. Miasto było ważnym centrum rzemieślniczo handlowym. W czasach Chanatu miasto stało się twierdzą tatarską. W tutejszych podziemiach przetrzymywano ważnych więźniów chana, a samo miasto pełniło funkcję stolicy Chanatu Krymskiego (XV w.). Ranga stolicy skłaniała przedstawicieli różnych nacji i religii do osiedlania się w tym miejscu i wkrótce ludność ludność miasta tworzyli muzułmanie, chrześcijanie i Karaimi. Ostatnimi mieszkańcami twierdzy okazali się Karaimowie, przez których twierdza została zdominowana w okresie Chanatu Krymskiego (od XVI w). Karaimi to ludność tureckojęzyczna, która przyjęła odmianę judaizmu (obecnie zamieszkują na Krymie, ale także, np. na Litwie w miejscowości Troki).
Dodatkową atrakcją tego miejsca jest fantastyczny widok na dolinę Czuruk Su, co w tłumaczeniu oznacza dolinę „Zgniłej Wody”.