Bakczysaraj położony jest w wąwozie między wewnętrznym a zewnętrznym łańcuchem Gór Krymskich na wysokości 150-340 m n.p.m. Okoliczne szczyty sięgają 500-600 m.
Nazwa dawnej stolicy chanów krymskich w języku tureckim oznacza „Miasto Ogrodów”. Jest to miejsce, które warto zobaczyć podczas podróży w tym rejonie. Głównym obiektem w mieście jest kompleks pałacowy Chanów Krymskich. Pałac został wybudowany w 1551 r. przez jednego z chanów Adil-Sachiba Gereja. Wznosi się tu między innymi najważniejszy z położonych na Krymie tatarski meczet Chan-Dżami. Od początku lat 90. ponownie rozbrzmiewa tu pięć razy dziennie modlitwa (puszczana z magnetofonu). Obecny wygląd zawdzięcza ona przebudowie, którą podjęto po wielkim pożarze w 1736 r.
Do głównej części chańskiego pałacu wprowadza niesamowity portal. Jest to dzieło włoskiego architekta Novi, który wybudował go dla chana Mengli Gereja w 1503 r. Portal zadziwia wielkim kunsztem ujawniając przy tym wpływy europejskiego renesansu. W głównej części świątyni znajduje się również mihrab.
Osobnym elementem pałacowym jest dawny harem. Jego obecny wygląd to efekt gruntownych przebudowań z XIX w. Pierwotnie obejmował on dużo większą powierzchnie i składał się z wielu pawilonów zbudowanych wśród bujnych ogrodów . Przy haremie wybudowano Sokolą Basztę, której celem było strzec go przed niepowołanymi gośćmi.
Za meczetem usytuowany jest Cmentarz Chanów. Spoczywa tu szesnastu władców Chanatu Krymskiego (XVI-XVIII w.). Warto zwrócić uwagę, że na wierzchołku niemal każdego nagrobka znajduje się kamienny turban, przypominający czaszę kielicha. Turbany te różnią się w zależności od tego, czy w grobowcu spoczywa kobieta czy mężczyzna. Te kobiece mają w środku niewielkie zagłębieni, aby zbierała się w nich woda deszczowa, do której przylatują ptaki. To one modlą się do Allacha o zbawienie duszy kobiety (wg Koranu bowiem niewiaście nie wolno się samej modlić).